Geri arşive
Bronşit

BRONŞİT

Sigara, hava kirliliği, toksik maddelerin teneffüs edilmesi gibi virüsler ve bakteriler de havayı akciğere götüren hava yollarımızı tahriş edebilirler. Bronşit, zaman zaman enfeksiyonun (akut bronşit) bir sonucu olarak veya solunum mukozasını tahriş eden birtakım faktörlere uzun süreli maruz kalma sonucu ortaya çıkabilir. Bronşit, özellikle sanayileşmiş ülkelerde sık görülen yaygın bir hastalıktır ve en büyük etkenlerinden biri hava kirliliğidir. Kirliliğin yüksek olduğu bölgelerde görülme sıklığı her 100.000 kişide yaklaşık 3000’dür. Hava kirliliği olan bölgelerde yaşayanlara ek olarak, bu hastalığa en çok maruz kalanlar çocuklar, yaşlılar ve zaten akciğer hastalıklarından mustarip olanlardır.

Hava yoluyla insandan insana geçen virüs veya bakteriler bronşite neden olan faktörlerden biridir. Kış aylarında, pencereler kapalıyken, kapalı mekanlarda bulaş daha kolaydır. Buna ek olarak, odaların aşırı ısınması havayı kurutur; bu da solunum yolu mukozasının zararlı maddelerin istilasına karşı koruyucu görevi için ihtiyaç duyduğu nemin korunmasını zorlaştırır. Bronşit akut veya kronik formda kendisini gösterebilen çok yaygın bir hastalıktır.


Akut ve Kronik Bronşit

Akut bronşit genellikle sıradan bir soğuk algınlığı veya bir influenza komplikasyonu olabilir. Başlangıç aşamasında göğüs kemiğinin arkasında hissedilen göğüs yanması şeklinde bir şikayet olabilir. Birkaç gün sonra öksürük başlar: Başlangıçta kuru ve az, daha sonra hırıltılı ve balgamlı olarak devan eder. İnflamasyon ile bronşlar şişer ve mukus ile pıhtı üretir. Bazen ateşiniz (38,5°C'yi geçmez ve 3-5 gün sürer) olabilir ve zorluklarla nefes alırsınız: İlk önce stresli durumlarda, sonra dinlenirken.

Enfeksiyon, çoğunlukla virüslerden (soğuk algınlığı ve grip virüsü), aynı zamanda bakterilerden kaynaklanır. Hava kirliliği, sigara dumanı ya da aşırı soğuk veya kötü beslenme ve aşırı yorgunluk gibi bazı olumsuz yaşam koşulları gibi bazı çevresel faktörler de bronşit başlangıcını kolaylaştırabilir. Hastalık, komplikasyonlar olmazsa birkaç gün içinde iyileşir.

Kronik bronşitin en sık görülen semptomları şunlardır: iki ya da daha fazla yıl üstü üste ve yılda en az üç ay boyunca, özellikle sabahları, az veya bol balgamlı, sürekli öksürük (Dünya Sağlık Örgütü tanımına göre), az ya da çok yoğun astım krizleri. İnflamasyon nedeniyle, bronşlar daralmış veya tıkanmış olup, akciğerlerde solunum ve kan dolaşımı zorlaşmıştır. Çoğu durumda, öksürük ile oluşan alevlenmeler, yılda bir veya birkaç kez görülür. Sonuçta bronşlarda ve akciğerlerde hava geçişine az ya da çok ciddi bir engel oluşur.

Bazen değişen derecede pulmoner amfizem, yavaş akciğer dejenerasyonu süreci birlikte olabilir. İki hastadan birinde, kronik bronşit solunum yetmezliğine neden olur.

Kronik bronşitin başlıca nedenleri sigara, soğuk ve rutubetli hava, hava kirliliği ve gaz, duman ve tahriş edici tozlara (madenciler, itfaiyeciler gibi) maruz kalmaktır. Kardiyovasküler hastalık ve kanser sonrası üçüncü ölüm nedenidir.


Bronşlarınızı Koruyun

Sıradan bir iltihaplanmanın daha sinir bozucu bir bozukluk haline gelmesini önlemek için onları nasıl koruyabilirsiniz? İşte bazı yararlı ipuçları:

Önemsiz soğuk algınlığı veya gribi hafife almamak gerekir, genellikle akut bronşit başlangıcına neden olabilirler: tedavide tedbirli olmak ve gecikmemek bronş inflamasyonunun yayılmasını önleyebilir
Sıcaklık şiddetli derecelerde olduğunda dışarı çıkmayın: astım krizini tetikleyebilir
Her zaman burundan nefes alın
Özellikle geceleri yatak odasında havayı nemlendirin
Sigara içmemek
Bol sıvı tüketmek
Kronik bronşitten etkilenenler çevresel ve tahriş edici kirleticilere (maske kullanımı, işyerinde havalandırma sistemleri vb) karşı koruyucu önlemler almak suretiyle bronş için zararlı çevresel koşulları ortadan kaldırmalıdırlar.
Her sonbaharda grip benzeri aşılar yaptırın
Düzenli fiziksel aktivite gerçekleştirin
Aşırı kilolardan kurtulun
Solunum egzersizleri yapın
Sakinleştirici veya hipnotik ilaçları kötüye kullanmayın: solunumu baskılar


Ne Zaman Doktora Danışmalısınız?

Yaşlı ya da diğer akciğer hastalıklarından mustarip olanlar
Göğüste rahatsızlık veya ağrı varsa
Beş aydan daha küçük bir çocuğunuzda ateş olmamasına rağmen soğuk algınlığı ve öksürük varsa
Akut bronşit başlangıcından üç gün sonra hiçbir düzelme belirtisi görülmezse
Balgamda kan fark edilirse
Ateş 38.5 ° C'yi aşarsa
Öksürük çok şiddetli ise
Kronik bronşit semptomlarını fark ederseniz.

Geri arşive
Bu sitedeki bilgiler, bir hekim veya eczacıya danışmanın yerine geçemez. Daha fazla bilgi için bir hekime ve/veya bir eczacıya başvurunuz. Sitemizde verilen bilgiler sağlık mesleği mensupları içindir. Soru, öneri ve taleplerinizi bize info@angelini.com.tr e-posta adresi aracılığıyla iletebilirsiniz